logo
Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії
Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького
png transparent social media computer icons facebook media icon blue trademark logo removebg preview
png transparent social media computer icons facebook media icon blue trademark logo removebg preview
Open menu
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.1.jpg
  • 5.1.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg

07.06.2024

Директор Науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії Сергій Корновенко опублікував  першоджерело, що представляє інтерес для вивчення процесу накопичення знань із історії Української революції 1917 – 1921 рр. 

«Не Гетьманець. В Пятнайцяті Роковини Гетьманщини Більше правди про Скоропадського» (Допис з Европи)» оприлюднено у тринадцяти номерах часопису «Америка» за травень – липень 1933 р. «Допис з Европи» під промовистою назвою «В Пятнайцяті Роковини Гетьманщини Більше правди про Скоропадського» належить перу автора, що ідентифікував себе, як «Не Гетьманець». Як йшлося у передмові від редакції, яка презентувала його як об’єктивний матеріал, актуальність і доцільність розміщеного матеріалу зумовлена тим, що «містячи цей допис, ми через те не заявляємсь ані «за» ані «проти» Гетьманщини», «наші люди нехай виробляють собі суд на основі фактів. 

Він є першоджерелом, що представляє інтерес для вивчення процесу накопичення знань із історії Української революції 1917 – 1921 рр. загалом і Української Держави та постаті гетьмана зокрема, розвитку української діаспорної історичної та історико-публіцистичної думки, гетьманського руху, є невідомим в Україні. Упорядкований газетний варіант «В Пятнайцяті Роковини Гетьманщини Більше правди про Скоропадського (Допис з Европи)» у перевиданні подано без змін. Збережено всі особливості, що властиві цьому твору в його газетному форматі.

За головування в редакції Володимира-Богдана Лотоцького у 1933 р. «Америка», зважаючи на 15-ти річчя приходу П. Скоропадського до влади, стала, з-поміж іншого, й інформаційним майданчиком для популяризації постаті Гетьмана, його діяльності, Української Держави серед широкого кола українських мігрантів у США. Тираж газети коливався у  різні роки і у різних числах від 5 до 15 тисяч13. Саме така аудиторія знайомилися з матеріалами, розміщеними на сторінках часопису. Гетьманці скористалися цим для інформаційно-роз’яснювальної роботи, щоб у публіцистичній, легко доступній формі доносити до українських мігрантів основні ідеї гетьманського руху, запобігти уенерівській пропаганді. 

Допис оприлюднено у тринадцяти номерах часопису «Америка» за травень – липень 1933 р.: 11, 13, 16, 20, 23, 25, 27 травня 1933 р його опубліковано у 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61 номерах; 1, 13, 20, 22, 24, 29 червня – у 63,68, 71, 72, 73, 75 номерах; фінальна частина датована 76 номером за 1 липня.

Зміст допису полемічний. «Не Гетьманець» веде дискусію з опонентами Гетьмана, оперуючи, як на його думку, фактами, спростовуючи те, що «владі гетьмана Павла Скоропадського закидають наші соціялісти (а за ними всяка отаманія та всякі баламутні голови)».

 

Примірник можна отримати - написавши на пошту Науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

 

Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії