logo
Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії
Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького
png transparent social media computer icons facebook media icon blue trademark logo removebg preview
png transparent social media computer icons facebook media icon blue trademark logo removebg preview
Open menu
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.1.jpg
  • 5.1.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg

 

Безславні кріпаки, 2020

Жанр: кінокомедія, пригодницький фільм і бойовик.

«Безславні кріпаки» – український пригодницький фільм-бойовик 2020 р. Режисер – Роман Перфільєв. Прем'єра стрічки відбулася 24 грудня 2020 р.

Спочатку фільм називався «Тарас Шевченко: Перший самурай». У березні 2020 р. був перейменований на «Безславні кріпаки». Слоган фільму: «Катана, пістоль і сталеві вуса».

Дія у стрічці відбувається в 1844 р. Рятуючись від переслідування імператора Японії, на територію України потрапляє самурай Акайо. Випадково він знайомиться з молодим Тарасом Шевченком. Вони об'єднуються кожен для своєї мети: Акайо прагне помсти за свого хазяїна, а Шевченко – повернути свою кохану-кріпачку.

Селяни, 2022

«Селяни» – незвичайне історичне кіно, що створюються в техніці анімування картин. Близько сотні художників малюють 79 000 кадрів-картин про долю дівчини, її родину та життя інших простих селян на межі XIX і XX століть.

Події роману, що був взятий за основу сценарію стрічки, є досить близькими та зрозумілими українцям і перегукуються з відомими творами вітчизняних митців – «Кайдашева сім’я», «Хіба ревуть воли як ясла повні».

І будуть люди, 2020

Жанр: історична драма.

«І будуть люди» – український драматичний серіал-епопея телеканалу СТБ, екранізація однойменного роману Анатолія Дімарова. Серіал створений студією Film.UA за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Режисером проєкту став Аркадій Непиталюк. Серіал складається з 12-ти серій. Прем’єра: 14–19 вересня 2020 р. Кожна серія присвячена окремому персонажу.

Кайдешева сім’я, 1993–1996

Жанр: комедія.

«Кайдашева сім'я» – український 2-серійний міні-серіал режисера Володимира Городька, знятий кінооб'єднанням «Консорціум Козак». Екранізація однойменної повісті Івана Нечуя-Левицького.

Серіал вперше демонстували у 1993–1996 роках та телеканалі УТ-1: 1993 р. вийшла перша серія, 1996 р. – друга.

Гіркі жнива, 2017

Жанр: драма.

«Гіркі жнива» (англ. Bitter Harvest) – канадський кінофільм про історію кохання в розпал українського Голодомору 1932–1933 рр. Фільм відомий також під робочою назвою «Врожай диявола» (англ. Devil’s Harvest). Є першою англомовною художньою кінокартиною про Голодомор та має започаткувати серію фільмів про ідентичність України.

Закритий показ картини відбувся на кіноринку Північної Америки «American Film Market» 9 листопада 2015 р. в Санта-Моніці, та на кіноринках Європи «Berlinale European Film Market» 14 лютого 2016 р. та Le Marché du film du Festival de Cannes 17 травня 2016 р. Стрічка вийшла в український прокат 23 лютого 2017 р.

 Земля, 1930

Жанр: драма.

«Земля» – український радянський художній німий фільм. Третій фільм української трилогії Олександра Довженка: («Звенигора», «Арсенал», «Земля»). Прем'єра фільму відбулася 8 квітня 1930 р. у Києві. Двічі був реставрований: у 1971 р. у Росії та в 2012 р. в Україні. Має декілька варіантів музичного супроводу.

Фільм зображає перші роки колективізації в Українській РСР, змальовуючи їх крізь конфлікт колгоспників і куркулів. Водночас Довженко наділив «Землю» символізмом містичного зв'язку українського народу зі своєю землею, стверджував про розрив людини й природи внаслідок колективізації.

Багатьма критиками «Земля» вважається найкращим фільмом у всій фільмографії Довженка, деякими – одним із найкращих в історії кіно. Однак у СРСР «Земля» зазнала осуду за недостатню комуністичну ідеологічність і натуралізм, симпатії противникам колективізації, внаслідок чого фільм зняли з прокату вже за кілька днів після прем'єри.

Займає 2-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Голод 33, 1991

Жанр: драма.

«Голод 33» – український фільм кінорежисера Олеся Янчука. Фільм знятий за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь» –  перший художній фільм, який розкриває злочини сталінсько-більшовицького режиму проти народу України – штучний голод 1932– 1933-х років.

Століття Якова, 2016

Жанр: драма.

«Століття Якова» – український історичний мінісеріал з 4-х серій, створений телеканалом «1+1», екранізація однойменного роману Володимира Лиса. Роман, за мотивами якого була відзнята картина, є лауреатом української премії «Коронація слова».

Українська ніч 33-го, 1994–1998

Жанр: документальний фільм

«Українська ніч 33-го» – публіцистичний цикл фільмів про штучний геноцид-голодомор в Україні. До складу циклу входять: «Страх», «Жах», «Гільйотина», «Справа Грушевського».

Ціна правди, 2019

Жанр: історичний триллер.

«Ціна правди» (пол. Obywatel Jones, англ. Mr. Jones) робоча назва «Ґарет Джонс» (пол./англ. Gareth Jones) – копродукційний фільм польської режисерки Аґнєшки Голланд. Сценарій написала американська журналістка українського походження Андреа Халупа. Фільм розповідає про валлійського репортера, який вперше в західній пресі заявив під власним ім'ям про Голодомор проти українців.

Світова прем'єра стрічки відбулася 10 лютого 2019 р. у межах конкурсної програми 69-ого Берлінського міжнародного кінофестивалю. Прем'єра в Україні відбулася 28 листопада 2019 р.

Радянська історія, 2008

Жанр: документальний фільм.

Радянська історія (англ. The Soviet Story) – латвійський документальний фільм про історичні події у Радянському Союзі перед початком, протягом і після Другої світової війни, Голодомор, злочинну суть комунізму, прояви нацизму в сучасній Росії. Автори фільму зосередилися на злочинах радянського режиму і співпрацю СРСР з нацистською Німеччиною і за допомогою ряду документальних кадрів проводять паралель між обома режимами. Декілька провідних істориків, політиків виступали експертами у фільмі. Стрічка отримала як схвальну, так і критичну реакцію експертів, але викликала значне невдоволення та критику з боку Росії. Фільм був спонсорований Європейським парламентом, вийшов англійською мовою, а також був перекладений на півтора десятка мов, отримавши таким чином широкий міжнародний резонанс. Фільм дубльований українською мовою.

Живі, 2008

Жанр: документальний фідьм.

«Живі» – український документальний фільм режисера Сергія Буковського. Прем'єра фільму відбулася у столичному Будинку кіно 21 листопада 2008 р.

Події стрічки відбуваються у 1917–1937 рр., у ньому показані дві сюжетні лінії. Перша базується на свідченнях наших співвітчизників, яким вдалося вижити після цих страшних подій. Друга – погляд ззовні, очима британського журналіста Гарета Джонса, чия правда про трагедію українців була детально описана, але так і не почута сучасниками.

Поводир, або Квіти мають очі, 2014

Жанр: історична драма.

«Поводир, або Квіти мають очі» – український історичний драматичний фільм режисера і сценариста Олеся Саніна, в основу сюжету якого покладено мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору.

Український Оскарівський комітет обрав фільм «Поводир» представляти Україну у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на здобуття премії «Оскар» 2015 р., однак стрічка не потрапила до короткого списку Американської кіноакадемії.

Світова прем'єра фільму відбулася на Одеському міжнародному кінофестивалі 16 липня 2014 р. Стрічка вийшла в український широкий прокат 12 листопада 2014 р. Під-час прокату в Україні відбувалися також спеціальні покази фільму з тифлокоментуванням для незрячих людей.

Гасло фільму «Заплющ очі – дивись серцем».

Голодомор. Забутий геноцид, 2014

Жанр: документальний фільм.

«Голодомор. Забутий геноцид»(фр. Holodomor, le génocide oublié) – французький документальний фільм про геноцид українського народу, Голодомор. 19 листопада 2014 р. у Києві відбулась прем'єра стрічки французької режисерки Бенедикт Бане, а рік до того – у Франції. Фільм базується на архівних документах, коментарях експертів з України та Франції та свідченнях численних очевидців.

Голод до правди, 2017

Жанр: документальний фільм.

«Голод до правди» – україно-канадський документальний фільм про геноцид українського народу, Голодомор 1932–1933 років та війну на сході України франко-американського режисера та продюсера Андрія Ткача.

Фільм базується на архівних документах, у ньому представлені рідкісні тривимірно оцифровані фото з альбомів Александра Вінербергера. Прем'єра фільму відбулась в ефірі телеканала «UA:Перший» 8 травня 2017 р., в День пам'яті та примирення. Після доопрацювання остаточна версія демонструвалась 21 травня 2017 р. в Українському домі.

Віднесені вітром, 1939

Жанр: мелодрама.

«Звіяні вітром» або «Віднесені вітром» (англ. Gone with the Wind) – американська епічна мелодрама. Екранізація однойменного роману американської письменниці Марґарет Мітчелл.

Режисер – Віктор Флемінг.

Створення фільму було складним з самого почтаку. Зйомки було відкладено на два роки через бажання Сельцника взяти Гейбла на роль Ретта Батлера, а також «пошуки Скарлет», на роль якої було відібрано одну з понад 1400 актрис. Оригінальний сценарій був написаний Сідні Говардом, та зазнав багатьох переробок від кількох письменників з метою скорочення до належного розміру. Перший режисер, Джордж К'юкор був звільнений згодом після початку зйомок та замінений на Флемінга, який в свою чергу теж був тимчасово підмінений Семом Вудом, оскільки Флемінг узяв відпочинок через вигорання.

Інтерстеллар, 2014

Жанр: наукова фантастика.

«Інтерсте́ллар» (англ. «Interstellar», тобто буквально «Міжзоряний [політ]») – американсько-британський науково-фантастичний кінофільм від Крістофера Нолана. Нолан зв'язав свої ідеї з існуючим сценарієм, написаним його братом Джонатаном Ноланом, який розроблявся у 2007 р. для студії Paramount Pictures. В Україні фільм вийшов у прокат у IMAX-кінотеатрах 6 листопада 2014 р.

Події фільму починаються в недалекому майбутньому – Земля вже не в змозі підтримувати людство, пилові бурі винищують ґрунти, відбувається регрес сучасного суспільства до аграрного. 

Великий і добрий велетень, 2016

Жанр: пригоди, фентезі.

«Великий дружній велетень» (англ. The BFG, скор. від англ. Big Friendly Giant) – американський пригодницький фільм-фентезі, знятий Стівеном Спілбергом за однойменною книгою Роальда Дала. Прем'єра стрічки в Україні відбулася 30 червня 2016 р. Фільм розповідає про дівчинку на ім'я Софі, яка одного разу зустріла загадкового велетня.

Реальний бруд фермера Джона, 2005

Жанр: документальний фільм.

Документальний фільм показує життя фермера Джона Петерсона. Він намагається змінити на краще роботу на фермі своєї сім’ї, змішуючи сімейні традиції з мистецтвом і «свободою слова». Режисер Таггарт Сігел стежить за життям фермера Петерсона вже 25 років і розповідає про неї в ЗМІ. Ферма Петерсона є ядром одного з найбільших фермерських кооперативів в Сполучених Штатах, який годує більше 1400 сімей. Кожна сім’я, яка входить до кооперативу, щотижня отримує бушель (35-літровий контейнер) свіжих овочів.

Тур'я – земля поліська, 1970–1971

Жанр: документальний фільм.

Новаторський фільм для радянського документального кіно режисера Рафаїла Нахмановича. Більша частина відзнята прихованою камерою, репліки героїв записувалися на живо без постановчих сцен ‒ на екрані була правда життя.

Стрічка розповідала про одного із найуспішніших голів колгоспу України Олександра М’язя, який впроваджував елементи ринкових відносин.

Фільм став жертвою політичних ігор всередині українського партійного керівництва. Хоча фільм приймали всі українські й навіть російські кіноінстанції, через втручання Міністерства сільського господарства СРСР, яке не було підконтрольним очільнику України, фільм жорстко порізали.

Століття Якова, 2016

Жанр: історична драма.

«Століття Якова» – український історичний мінісеріал з 4-х серій, створений телеканалом «1+1», екранізація однойменного роману Володимира Лиса. Роман, за мотивами якого була відзнята картина, є лауреатом української премії «Коронація слова».

Не кожному щастить дожити до свого вікового ювілею. Головному герою, простому українському селянинові, довелося усього побачити на своєму довгому віку – і доброго, і такого, про що лише мріяти можна. А ще на його долю випало таке, чого й ворогові не побажаєш… Фільм – це надзвичайно хвилююча романтична драма кохання сільського парубка Якова, що розпочалася ще під час польського володарювання на Заході України і тривала до наших днів, основана на справжніх подіях, правдивій історії. Стрічку знято за однойменним романом українського письменника Володимира Лиса.

Звільнення, 2023

Жанр: фільм-трилер, драматичний фільм, історичний фільм і бойовик.

«Звільнення» (англ. Emancipation) – майбутній американський художній фільм режисера Антуана Фукуа[en]. Головну роль виконає Вілл Сміт. Концепцію розробив Джої Макфарланд[en], який провів роки в дослідженнях та розробках з компанією Collage, перш ніж залучив зірку на головну роль і режисера.

Після того як раба на ім'я Пітер побили батогом майже до смерті, він збігає з плантації в Луїзіані, перехитривши холоднокровних мисливців, і пробирається на північ, де вступає до армії Союзу. Фільм заснований на реальній історії раба-втікача на ім'я Гордон. Фотографії його голої спини, сильно побитої батогами наглядача, були опубліковані по всьому світу в 1863 р., що дало руху аболіціоністів доказ жорстокості американського рабства.

Дев’ять життів Нестора Махна, 2007

Жанр: телесеріал.

Дев'ять життів Нестора Махна – багатосерійний телевізійний історичний фільм режисера Миколи Каптана. Серіал складається з 12 серій. Прем'єра відбулася 6 липня 2007 р. на Першому каналі. Фільм знятий за однойменним романом Ігоря Болгарина і Віктора Смирнова.

Зйомки проходили в Переяславі-Хмельницькому, Білій Церкві, с. Малополовецьке (сцени битв і кінних нальотів), Кам'янці-Подільському (сцени м. Катеринослава), Бершаді, Гайвороні, Дніпропетровську, Парижі та Києві –  сцени життя Махно в еміграції).

Нестор Махно, селянин з України, 1996

Жанр: документальний фільм.

«Нестор Махно, селянин з України» – документальний фільм  французької режисерки Елен Шателен. За відгуками критиків, режисерка спробувала зруйнувати радянські шаблони щодо махновського руху та його лідера. У нас картину не демонстрували.

Спіймати Кайдаша, 2020

Жанр: телесеріал.

«Спіймати Кайдаша» – український 12-серійний телесеріал 2020 р., створений компанією «ПроКіно» для телеканалу СТБ. Сценаристкою та виконавчою продюсеркою проєкту є Наталка Ворожбит. Сюжет телесеріалу заснований на повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я».

Прем'єра телесеріалу відбулася 2 березня 2020 р. на телеканалі «СТБ». Попри значний успіх серіалу Наталка Ворожбит неодноразово заявляла, що не планує створювати другий сезон, і підкреслювала, що ймовірність появи другого сезону надзвичайно мала.

Хліб, 1929

Жанр: коноепос.

«Хліб» (також відомий як «Тисяча дев'ятсот двадцятий рік») – український радянський німий художній фільм режисера Миколи Шпиковського, знятий 1929 р.

У СРСР був заборонений одразу по прем'єрі. У 2012 р. Довженко-центр викупив копію плівки фільму у Госфільмофонді Росії, а 2013 р. відбулася його репрем'єра.

Така пізня, така тепла осінь, 1981

Жанр: драма.

«Така пізня, така тепла осінь» – український радянський художній фільм режисера Івана Миколайчука, відзнятий у 1981 р. на Київській кіностудії ім. О. Довженка.

Буковинський селянин Руснак залишає убогі буковинські землі і з маленькою дочкою Орисею їде в Канаду – може там пощастить?.. На чужині він забуває про убогість, там виростає його онука, там він хоронить свою дочку, але не знаходить щастя. І тепер Руснак, скориставшись послугами «Інтуриста», їде в свій край, де колись був щасливим.

Камінний хрест, 1968

Жанр: драма.

«Камі́нний хрест» – український радянський художній фільм режисера Леоніда Осики. Відзнятий 1968 р. на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка за мотивами новел Василя Стефаника «Камінний хрест» та «Злодій».

Старий селянин Іван Дідух носить на гору землю, щоб зробити там родючу ділянку. За якийсь час він, чуючи пташиний спів, кричить щоби Бог не посилав йому птаха, бо настрій в Івана зовсім не веселий. Прилігши, натомлений Іван вголос роздумує, що не здатний більше до праці. Ділянка, догляду якої він присвятив життя, не справдила сподівань на самостійне заможне життя. Іван почувається чужим на рідній землі та за наполяганням синів погоджується переїхати з ними та дружиною в Канаду, як і багато українців того часу.

10.5, 2021

Жанр: документальний, кінохроніка.

«10.5» – документальний фільм, присвячений Голодомору 1932–1933 років. Знятий режисером Станіславом Литвиновим в рамках ініціативи #ТворимоКультуруРазом.

У фільмі представлено нові вражаючі факти і небачені масштаби злочину геноциду, здійсненого комуністичного тоталітарного режиму в 1932–1933 роках. Радянська влада намагалася, таким чином, знищити українську націю, щоб ліквідувати національно-визвольний рух та не допустити відновлення Української Держави.

Тіні забутих предків, 1964

Жанр: художній фільм.

«Тіні забутих предків» (у міжнародному прокаті «Диі коні вогню» (англ. Wild Horses of Fire)) – культовий український радянський художній фільм режисера Сергія Параджанова, відзнятий у 1964 р. на кіностудії імені Олександра Довженка. Екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського.

Фільм став дебютним для Івана Миколайчука, що згодом став відомим актором і режисером, а також одним із символів українського кіно.

Зйомки фільму здійснювалися в справжніх гуцульських хатах села Криворівні Верховинського району Івано-Франківської області та на його околицях. Саме тут Михайло Коцюбинський написав свою повість. У перший рік прокату фільм переглянули 8,5 млн глядачів.

Гарвардський університет додав стрічку до списку обов'язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві.

Білий птах з чорною ознакою, 1971

Жанр: художній фільм.

«Білий птах з чорною ознакою» – український радянський художній фільм режисера Юрія Іллєнка, який розповідає про трагічну історію сім'ї Дзвонарів. Події фільму охоплюють 1937–1947 рр. Знятий 1970 р. на кіностудії імені Довженка.

Події фільму відбуваються з 1937 р. по 1947 р. на Буковині, нині Чернівецька область Західної України, в українському селищі на річці Черемош, прикордонному з Румунією.

Червоне намисто, 2016

Жанр: художній фільм.

 «Червоне намисто» – це художній фільм, сюжет якого базується на реальній історії 7-річної дівчинки Антоніни, яка пережила недитяче випробування голодом у 1932 – 1933 роках, раннє дорослішання і розуміння межі між життям і смертю.

Голодний дух, 2018

Жанр: анімація.

Короткометражний анімаційний фільм присвячений 85 роковинам Голодомору організованого радянською владою в Україні. «Голодний дух» був створений студією Animagrad на замовлення Міністерства соціальної політики України. Режисер стрічки – Костянтин Федоров.

Головною героїнею мультфільму є дівчинка, яка живе під час Голодомору і особисто на собі відчуває увесь той жах, яким є цей один із найбільших злочинів проти людства.

Прізвище в кишені, 2020

Жанр: анімація.

Стрічка розповідає про історію засновану на реальних подіях під час Голодомору в Україні. Це історія жінки, яка здійснює відважний вчинок аби врятувати сина. Жінка долає довгий шлях від одного села до іншого, аби посадити дитину на поїзд, який прямує до іншого міста ...