Війна завдала страшного удару Україні. Світла пам’ять всім, хто загинув. Збитки лише аграрного сектора економіки України становлять 4 млрд 300 млн доларів, з України вивезено понад 400 тисяч т зерна.
Україна – це одна з трьох головних постачальників продовольства на світовому ринку. Блокування росією українських портів – загроза продовольчій безпеці світу. «Ми – п’яті в світі за експортом пшениці, посідаємо четверту сходинку за реалізацією кукурудзи, третю – ячменю та першу – соняшникової олії. Блокування росією українських портів загрожує голодом і бідністю 1,7 млрд людей, що становить 20% населення світу», - зазначив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський ще в червні 2022 року.
Київська школа економіки спільно із Міністерством аграрної політики та продовольства України, за підтримки ФАО та Світового банку провели аналіз аграрного сектора економіки. За їхніми підрахунками на вересень 2022 року:
• прямі збитки – 6,6 млрд доларів США або 23% сектору;
• 84,2 тис. одиниць сільськогосподарської техніки зруйновано, збитків – на 2,9 млрд доларів США;
• вкрадено і знищено зернових та олійних культур на 1,8 млрд доларів США.
Зрозуміло, що станом на лютий 2023 р. ці збитки значно більші.
«Найбільше постраждали ті регіони, де велися активні бойові дії. Відбулося зниження виробництва сільгосппродукції на 34%. Непрямі аграрні витрати склали 34,5 млрд доларів США. Через блокування експорту відбулося знищення внутрішніх цін, – половина втрат фактично. Експортна логістика зросла в 6 разів з 30 доларів до 180-200 доларів США за тонну. І аграрії платили. Саме тому мали проблеми з ліквідністю та прибутковість. Як наслідок, станом на грудень минулого року посіяно лише 40% площ озимих. Фермери сумніваються, чи варто це робити і за рахунок яких коштів. Очікування не оптимістичні – зменшення виробництва аграрної продукції. В деяких будуть проблеми із продовженням діяльності. Все залежатиме від того, як і коли закінчиться війна», - зазначив професор Олег Нів’євський.
У вересні 2022 р. Центр досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства назвали попередню суму збитків агросектору України через падіння виробництва, блокаду портів та здорожчання складуть в 23,3 млрд доларів США.
Значної шкоди зазнали Харківщина та Херсонщина. Багато сіл зруйновано. Жителі сіл Херсонщини та Запоріжжя залишили свої села. Директор департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної військової адміністрації Андрій Дорожко про ситуацію в регіоні: «Більше 70 підприємств області повністю зруйновано. 500 тис. га земель потребують обстеження на мінно-вибухові предмети. У 2022 році було засіяно на 54% менше земель, ніж у 2021. Звісно це відобразилося на валовому зборі продукції. Наприклад, зернових та зернобобових зібрано 1,7 млн тонн – на 62% менше, ніж у 2021 році. Станом на 6 грудня 2022 було посіяно озимих культур 180 тис га – на 68% менше, ніж в попередньому році. Розуміємо, що і врожай буде значно меншим. Значної шкоди зазнав тваринницький комплекс: виробництво яєць зменшилося на 35%, молока – на 55%. Продаж худоби та птиці зменшився на 58%. Існує проблема із кормами в Харківський області. Проблема гостра на деокупованих територіях. Намагаються її вирішити», – повідомив він.
На жаль, це лише попередні і неповні дані.
Нагадуємо, що в Україні створено головну платформу збору доказів воєнних злочинів рф: https://warcrimes.gov.ua/.
Не забудемо героїв, не пробачимо ворогів!
Використані джерела:
1. ТОП-20 воєнних злочинів рашистів під час широкомасштабної агресії проти України. URL: https://armyinform.com.ua/2023/02/21/top-20-voyennyh-zlochyniv-rashystiv-pid-chas-shyrokomasshtabnoyi-agresiyi-proty-ukrayiny/
2. Війна в Україні: збитки агросектору та перспективи їх відшкодування. URL: http://agro-business.com.ua/agro/u-pravovomu-poli/item/25895-viina-v-ukraini-zbytky-ahrosektoru-ta-perspektyvy-ikh-vidshkoduvannia.html
3. Експерти оцінили збитки, яких агросектору вже завдало російське вторгнення. URL: https://landlord.ua/news/eksperty-otsinyly-zbytky-iakykh-ahrosektoru-vzhe-zavdalo-rosiiske-vtorhnennia/
4. Спустошені війною. Чому українці виїжджають з Херсонщини та Запоріжжя? URL: https://www.radiosvoboda.org/a/novyny-pryazovya-pusti-sela-khersonshchyna-zaporizhzhya/32232906.html
Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії