На запрошення колег Черкаського гуманітарно-правового ліцею: Віктора Гайдука, Олексія Компанійця, – у межах реалізації нашого спільного проєкту «Аграрна історія України для проактивної учнівської молоді» 29 квітня директор Науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького професор Сергій Корновенко зустрівся з ліцеїстами у рідних для них стінах.
Зважаючи на певний символізм: 107 років тому відбувся прихід до влади гетьмана Павла Скоропадського і проголошення Української Держави, – говорили про те, як ці події були відображені у 1933 р. на сторінках газети «Америка».
Під час опрацювання бібліотечних фондів Папської Української колегії св. Йосафата у Римі нами було віднайдено «Допис з Европи» під промовистою назвою «В Пятнайцяті Роковини Гетьманщини Більше правди про Скоропадського». Його текст належить перу автора, що ідентифікував себе, як «Не Гетьманець».
Про зміст цього допису й мовилося на сьогоднішній зустрічі. Зокрема, про те, як Не Гетьманець деконструював антигетьманські міфологеми, що поширювалися тогочас, предметно з’ясував, роз’яснив у доступній формі принципові моменти з історії Української Держави:
1) рушійні сили, обставини, причини, чому вибір впав саме на особу майбутнього гетьмана, процедуру приходу до влади П. Скоропадського, ставлення німецького командування;
2) заходи зі стабілізації політичних відносин із тогочасними суб’єктами політичного процесу;
3) діяльність, спрямовану на зміцнення внутрішньої та зовнішньої суб’єктності Української Держави;
4) дипломатичні кроки Гетьманату: відносини з країнами Четвертного союзу, Донщиною, Кубанню; вирішення кримського і бессарабського питань;
5) засадничі принципи аграрної реформи, практику з її підготовки та реалізації;
6) заходи в культурно-освітній та релігійній сферах;
7) формування національних армії та флоту, перипетії відносин з УСС та з «Особливим Корпусом»;
8) помилки Гетьмана.
Це була завершальна презентація за проєктом, її фіналом стало дарування старшокласникам на згадку цікавого джерела з історії України періоду Гетьманату 1918 р. – «В Пятнайцяті Роковини Гетьманщини Більше правди про Скоропадського Допис з Европи».
Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії